Warto pomagać

Jesteś optymistą czy pesymistą, a może kimś innym? Sprawdź!

Czy wiesz jakim typem optymisty jesteś? Wiesz? Świetnie! Nie wiesz? Spokojnie, możesz to sprawdzić. Dr Agnieszka Czerw z SWPS w Poznaniu przeprowadziła interesujące badania dotyczące głównych składowych optymizmu. Są nimi: nastawienie na osiągnięcia, nieostrożność, pozytywne myślenie, otwartość. Dzięki uzyskanym wynikom opracowała 5 typów optymizmu-pesymizmu. Jeśli chcesz sprawdzić, jakim typem optymisty jesteś, zajrzyj tutaj. W artykule znajdziesz szczegółowe charakterystyki każdego z typów, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz się w jednym z nich!

Warto wspierać

Gdy przychodzi jesień nietrudno o spadek nastroju. Za mało Słońca, za mało ciepła, za mało kolorów i wszystko takie nijakie. Znasz to? Taki okresowy spadek nastroju jest dość powszechny i naturalny. Trudność może pojawić się wtedy, gdy pogorszony nastrój utrzymuje się przez dłuższy czas, niezależnie od pory roku i dochodzą do niego inne objawy, np. brak odczuwania przyjemności, lęki, problemy ze snem, brak sił fizycznych. Są to tylko niektóre objawy trzeciej, co do częstości występowania, choroby na świecie. Mowa o depresji. Choruje na nią ponad 300 mln ludzi na świecie, więc bardzo możliwe, że znasz osobę cierpiącą na depresję. Zastanawiałeś się kiedykolwiek jak możesz jej pomóc? Przede wszystkim warto byś dowiedział się co ta osoba może przeżywać. W tym artykule przeczytasz informacje o najbardziej typowych objawach depresji oraz wskazówki, jak okazać wsparcie osobie zmagającej się z depresją.

Płaczcie z płaczącymi

Jedną z bardzo przykrych sytuacji, z którą codziennie spotykają się dziesiątki tysięcy osób jest śmierć bliskich. Być może sam doświadczyłeś straty kogoś z rodziny, a może Twój przyjaciel, albo koleżanka z pracy przeżywa żałobę. Jest to z pewnością dla niej jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Uczuć i emocji, których doświadcza osoba w żałobie jest bardzo wiele. Od szoku, żalu, złości, poczuciu zagubienia po głęboki smutek, niedającą się ukoić tęsknotę, lęk… Bardzo ważne jest, by nie pozostawiać osoby samej sobie. Elisabeth Kubler-Ross podzieliła żałobę na 5 etapów. Warto byś je poznał. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wczuć się w sytuację drugiej osoby i ukierunkować chęć pomocy we właściwy sposób. Nie bój się okazać wsparcia. Czasami sama świadomość obecności drugiej osoby i pewność jej pomocy, okazuje się bardziej lecząca i wystarczająca, niż samo działanie. Jeśli chcesz poznać szczegółowo poszczególne etapy i podpowiedzi w jaki sposób nieść pomoc przeżywającym żałobę – zajrzyj tutaj.

Za dużo stresu – jak to rozpoznać?

Jak już wspomniałam, śmierć bliskiej osoby to sytuacja, w której doświadcza się zazwyczaj silnego stresu. Twoja lista najbardziej stresujących rzeczy i sytuacji w życiu prawdopodobnie różniłaby się od mojej. Jednak objawy oraz  mechanizmy, które zachodzą w związku z przeżywaniem stresu wyglądałyby podobnie. Stres może pobudzać do działania i mobilizować do pokonywania przeszkód. Może też jednak znacząco wpływać na Twoje życie, stan zdrowia, relacje, funkcjonowanie, może powodować różne zaburzenia. Jest to wtedy negatywny stres, który utrudnia Ci życie. Przybiera różne formy, ale najpopularniejsze z nich to długotrwały stres, ostra reakcja na stres (ASD) i zespół stresu pourazowego (PTSD). Poznaj objawy i działania, które można podjąć, aby zminimalizować skutki stresu. Jeżeli nie Ty, to najprawdopodobniej ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje zapoznać się z objawami negatywnego stresu. Zajrzyj tutaj, a następnie podziel się zdobytą wiedzą.

Uratuj rozmowę

Rozmowa to najbardziej naturalny sposób wymiany zdań, poglądów, przeżyć. Jednak źle poprowadzona może doprowadzić do kłótni, gniewu i zranienia. Warto więc ćwiczyć się w prowadzeniu dobrego dialogu. Zapraszam Cię do przeczytania artykułu. Tym razem jest to publikacja dla portalu deon.pl. Opisuję w nim jakie są 4 najczęstsze strategie przyjmowane w rozmowie. Podaję także konkretne ćwiczenia do pracy nad poprawną komunikacją. Zachęcam Cię byś podczas rozmowy stawał się jak dziecko! Więcej wskazówek znajdziesz tutaj! Zapraszam!

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com, CCO