Rozwój – choć boli, wart jest swojej ceny

Upłynął już kolejny miesiąc więc czas na październikową czytelnię. Przygotuj gorącą herbatę, ciepły koc i wygodne miejsce! Zapraszam do lektury!

Dysleksja u dzieci

W ostatnim poście wspomniałam o dysleksji rozwojowej. Dziś kontynuuję ten temat i zapraszam Cię do przeczytania wywiadu z Aleksandrą Stolarską, psychologiem, pedagogiem, trenerem. Pani Aleksandra na co dzień pracuje z dziećmi dyslektycznymi, dlatego podaje garść praktycznych wskazówek. W tym artykule możesz dowiedzieć się kim tak naprawdę jest dyslektyk, po czym rozpoznać, że dziecko może mieć dysleksję, a także kiedy pojawiają się pierwsze symptomy. Szukamy również sposobów, jak rodzic może pomóc dziecku z dysleksją oraz jakie może być jego najważniejsze zadanie w tym obszarze. Zapraszam!

Dotyk

Ostatnimi czasy moją uwagę zwrócił fakt, że coraz trudniej jest ludziom wykonywać gesty, w których następuje jakikolwiek fizyczny kontakt z drugą osobą. Niezależnie czy są to dalsi znajomi czy też bliska rodzina. Zastanowiło mnie, czy unikanie dotyku może mieć związek z tym, że żyjemy w przeseksualizowanym świecie. Inną przyczyną może być wcześniejsze zranienie związane z dotykiem. A przecież jest on tak bardzo ważny w życiu człowieka! U niemowlaka jak i dorosłego – dotyk stanowi bardzo istotną rolę. Pomyśl przez chwilę, jak to jest u Ciebie, czy stronisz od dotyku czy też przychodzi Ci on z łatwością? Tutaj znajdziesz artykuł, w którym więcej piszę o tym zagadnieniu. Możesz w nim znaleźć pomocnicze pytania, by uważniej przyjrzeć się swoim reakcjom na dotyk. Warto się nad tym pochylić!

Syndrom Pustego Gniazda

Brzmi nieznajomo? Intrygująco? A może już wcześniej spotkałeś się z tym określeniem? W październiku przeprowadziłam wywiad z Sabiną Zalewską, doktorem nauk humanistycznych, która prowadzi Fanpejdż “O relacjach i związkach. Syndrom Pustego Gniazda”. Jej główne zainteresowania zawodowe to relacje rodzinne, małżeńskie i właśnie wspomniany syndrom. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym charakteryzuje się to zjawisko i kto jest najbardziej narażony na jego wystąpienie zajrzyj do pełnej relacji z wywiadu. Znajdziesz tam również praktyczne wskazówki jak mogą sobie pomóc rodzice, którzy doświadczają Syndromu Pustego Gniazda. Jeśli jesteś jeszcze młodym rodzicem warto byś współpracując z dziećmi nauczył się wzajemnego opuszczania. Zajrzyj tutaj, by dowiedzieć się więcej.

W kręgu decyzji

W lipcowej czytelni pisałam na temat życia w pełni. Dziś wracam do tego tematu. Życie w pełni pozwala na korzystanie z niego tu i teraz. To branie odpowiedzialności i angażowanie się w codzienność. To w końcu podejmowanie decyzji i ponoszenie odpowiedzialności za nie. Czy zdarzało Ci się odkładać decyzję praktycznie w nieskończoność? Nie mówię o sytuacjach, które wymagały tego, by mieć czas na ochłonięcie z emocji i zastanowienie się. Chodzi mi raczej o takie okoliczności, które wymagają odważnego kroku, konfrontacji z samym sobą, swoimi pragnieniami, marzeniami… Czy zgadzasz się z tym, że niepodejmowanie decyzji to także decyzja? W tym artykule możesz znaleźć podpowiedzi jak wziąć w ręce ster swojego życia i co możesz zrobić by odnaleźć cel. A jeśli masz już cel, warto zweryfikować czy objęty kurs jest nadal tym czego pragniesz. Just do it!

Przebaczyć z serca

Każdego dnia, wchodzimy w relacje z innymi ludźmi. Jesteśmy narażeni na doświadczenie krzywdy. Może Tobie przebaczenie przychodzi z łatwością: “bo sprawa była błaha i już o niej zapomniałeś”, “bo nie ma sensu martwić się takimi rzeczami”, “bo przecież wiesz, że było inaczej”. A może przeciwnie? Bardzo długo nosisz się z poczuciem krzywdy, doznane zranienie wciąż wywołuje silne emocje, a nieprzebaczenie zżera Cię od środka? Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli nie przepracujesz w sobie doświadczenia krzywdy, brak przebaczenia może zrujnować Twoje życie. Zacznij od początku i nazwij po imieniu te trudne sytuacje. Przyjrzyj się i zobacz jakie emocje wiążą się z tym doświadczeniem, przeżyj je na nowo i zaakceptuj. Tutaj możesz znaleźć pomocne wskazówki co zrobić dalej.

Dzień święty święcić

Na koniec zapraszam Cię do przeczytania mojego świadectwa. Kilka lat temu doświadczyłam tego jak Pan Bóg jest wierny, kiedy i my okazujemy Mu wierność i ufność. Opisane przeze mnie doświadczenie związane jest z trudnościami finansowymi, które przechodziłam w tamtym czasie. Miałam dylemat co do podjęcia się pracy w niedzielę, aby podreperować budżet. Trudno mi było się zdecydować. Szukałam pomocy wśród znajomych i księży. Otrzymywałam skrajne rady. Podjęłam decyzję… Co było dalej? Bardzo serdecznie zapraszam Cię do tego byś przeczytał całe świadectwo! Znajdziesz je tutaj! Wierzę, że będzie ono dla Ciebie umocnieniem!

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com, CC0