Rozpoznanie talentów u dzieci

Rodzice chcą zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju naturalnych talentów swoich pociech. Jak zapewnić najlepszy start dziecku? Czy analiza pisma może w tym pomóc?

Pismo ręczne nadaje się do analizy, jeżeli jest spersonalizowane, czyli ma swój osobisty charakter. Kiedy to się dzieje? Pierwsze oznaki personalizacji pisma widać już po około 2 latach nauki, czyli u dzieci w 3 klasie. Jednak o personalizacji pisma można mówić dopiero pod koniec 5 klasy szkoły podstawowej (Luśnia, 1999). Czyli teoretycznie można byłoby analizować pismo dwunastoletnich dzieci.

Problem w tym, że na czas między 12 a 16 roku życia przypada tzw. „kryzys pisma” (Gawda 1999, Wróbel 1985), który jest jedną z manifestacji fizjologiczno – psychologicznych zmian okresu dojrzewania. Może on też być potęgowany przez przejście do pisania w zeszytach w jedną linię i gładkich. Uznaje się, że charakter pisma stabilizuje się dopiero około 18-20 roku życia.

Kiedy więc warto zrobić analizę pisma, aby rozpoznać talenty i predyspozycje? Według mnie dopiero od około 17-18 roku życia. Wtedy pismo jest już ustabilizowane, dzięki czemu trafność rozpoznania będzie wysoka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.