Z radością, miłością i pokojem

Przechytrzyć przedświąteczną gorączkę

Przed Tobą kolejny Adwent, czas w którym możesz przygotować się do uroczystości Bożego Narodzenia, do spotkania z Chrystusem. Jak to zrobić? Jak nie dać się przedświątecznej gorączce? Jak sprawić by Święta były spokojne i by znalazło się w nich miejsce na prawdziwe spotkanie? Podstawą jest zgoda na odpoczynek i refleksje. Pozwól sobie każdego dnia na chwilę bierności by złapać oddech i uspokoić myśli. Następnie rozplanuj swoje działania. Poświęć czas by dokładnie spisać, co masz do zrobienia. Chodzi nie tylko o sprawy związane z domem czy pracą, ale także spotkania towarzyskie. Dzięki temu zyskasz całościowy obraz zobowiązań i łatwiej Ci będzie przejść do kolejnego działania, jakim jest pogrupowanie zadań. Warto, abyś realistycznie popatrzył na tę listę. Sprawdź czy są zadania, z których możesz zrezygnować. Spróbuj wyeliminować te, które nie są absolutnie konieczne. Przyjrzyj się uważnie swojej liście raz jeszcze, może ktoś z członków rodziny chciałby Ci pomóc? Aby uniknąć przedświątecznych tłoków w sklepach rozważ zakupy online. Na koniec najważniejsza wskazówka: nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli chcesz przeczytać całość zapraszam tutaj.

Dziękuję Ci

Święta tuż za pasem, a Ty ciągle zastanawiasz się jakie prezenty sprawią przyjemność bliskim? Zaskocz ich listem. Bardzo niezwykłym i niecodziennym, bo listem z podziękowaniami.  Kiedy ostatnio wyraziłeś wdzięczność żonie za jej pracę wkładaną w budowanie rodziny? Jak często doceniasz męża za jego starania? Czy Twój przyjaciel wie jak bardzo jest dla Ciebie ważny? Jeśli powyższe pytania wprawiły Cię w zakłopotanie być może warto w tym Adwencie poświęcić czas na napisanie listów do swoich bliskich by okazać im swoją wdzięczność. Wybierz dowolną formę. Ważne, by był on wyrazem szczerej troski i zaangażowania. Niech słowa płyną z serca. Obdarowanie kogoś takim osobistym prezentem ma niezwykłą wartość i stanowi pamiątkę na długie lata! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Thank-you notes przeczytaj ten artykuł.

Krótka refleksja o szczęściu

Być może nieraz zastanawiałeś się jak być szczęśliwym? Możliwe, że próbowałeś już wielu sposobów by to szczęście osiągnąć, poczuć je dzięki zdobyciu lepszej pracy, wyjechaniu na wakacje w egzotyczne kraje, założeniu rodziny. Być może te działania wcale nie przyniosły Ci oczekiwanego szczęścia… W czym zatem tkwi tajemnica szczęścia? Według mnie szczęście to stan umysłu, a nie cel do osiągnięcia. Nie jest zależne od tego jak wiele masz, kim jesteś, co robisz, ale od tego jakie masz nastawienie. Zarówno biedny i bogaty mogą być tak samo szczęśliwi. Jednak czasami warto pomóc szczęściu. Jak? Doceniając i okazując wdzięczność, biorąc odpowiedzialność za swoje życie poprzez proaktywną postawę, dbając o swoje własne granice, wybaczając i w końcu otaczając się dobrymi ludźmi i wiadomościami. Zapraszam byś zapoznał się z całym tekstem “Jak być szczęśliwym? To prostsze niż myślisz”.

Roczny rachunek sumienia

Grudzień to czas refleksji. Jest to czas rekolekcji, nawracania, podsumowywania… Dotyczy to nie tylko naszego życia duchowego, ale także innych sfer. Wraz z końcem grudnia przychodzi koniec roku, a więc podsumowanie tego, co się udało zrealizować, czego zabrakło, co ucieszyło, co było ważne i dobre. Zachęcam Cię byś spróbował zrobić taki roczny rachunek sumienia. Nie potrzebujesz na to zbyt wiele czasu, a możesz zyskać wiele cennych wskazówek by kolejny rok był jeszcze lepszy. Tutaj możesz znaleźć przykładowy schemat do zrobienia podsumowania roku. Znajdziesz tam 6 kroków, które pomogą Ci w ocenie każdego z obszarów życia oraz ustaleniu konkretnych i realnych założeń na kolejny rok. Do dzieła!

Szczęśliwe pożegnanie

Koniec roku 2017 to doskonały moment by nauczyć się być szczęśliwym. Jak wskazują wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem profesora Robert Emmons z Uniwersytetu Kalifornijskiego, poczucie szczęścia można osiągnąć dzięki praktykowaniu wdzięczności. Potrzeba więc tak niewiele, by zyskać tak wiele. Spróbuj razem ze mną! Tutaj znajdziesz artykuł, w którym szczegółowo wyjaśniam jaki związek ma poczucie szczęścia z wdzięcznością i co możesz zrobić by je uzyskać. Podstawą jest myślenie i zapisywanie pozytywnych rzeczy, które Cię spotkały. Dzięki temu zaczniesz mniej narzekać, częściej dostrzegać dobro, odczuwać mniej lęku i czuć się pewniej z samym sobą. Spróbuj prawdziwego szczęścia już dziś – pomyśl i zapisz co najmniej 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczny, a potem praktykuj to działanie każdego dnia!

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com, CCO