Porzuć schematy, ciesz się wolnością

Wiosna radośnie oznajmia o swoim przyjściu i nic już nie jest w stanie pohamować jej rozwoju! To świetny moment, aby napawając się świeżością tak pięknej pory roku wziąć z niej przykład i wprowadzić chociaż jedną zmianę w sobie, która pozwoliłaby na zerwanie ze starymi schematami i własny rozwój.

Brzmi zachęcająco, ale nie jesteś w stanie zdecydować się nad czym tak naprawdę przydałoby się popracować i od czego zacząć? Rzeczywiście, to może być trudne. Mam nadzieję, że dzisiejszy post zawierający podsumowanie kwietniowych artykułów okaże się pomocny w określeniu obszarów do pracy nad sobą.

Oczekiwania kształtują rzeczywistość

Jak bardzo jest Ci bliskie stwierdzenie: “nie ma sensu próbować, i tak się nie uda?”

Pomyśl, jak często takie nastawienie znajduje odzwierciedlenie w realnych sytuacjach?

Pytań drążących ten temat można by było mnożyć jeszcze więcej, ale te dwa wystarczą by sprawdzić jak formułujesz swoje oczekiwania. Sprawdź czym jest zjawisko samospełniającego się proroctwa i wykorzystaj tę wiedzę, by w końcu mieć wpływ na to, co dzieje się w Twoim życiu. Nie wierzysz, że zmiana nastawienia może wpłynąć na Twoje relacje, na wydarzenia, w których bierzesz udział? Przeczytaj ten artykuł, daj sobie chwilę na zastanowienie i sprawdź jak to działa!

Dobra rozmowa

Kolejną przestrzenią, nad którą warto się pochylić, jest przestrzeń komunikacji. Szczególnie jeśli chodzi o komunikowanie rzeczy trudnych, bolesnych, które są dla nas raniące. Każdy z nas przeżył taką sytuację, kiedy po doświadczeniu jakiejś krzywdy, w środku się w nim wszystko gotowało i buntowało, ale potulnie spuściło się głowę z braku odwagi by nie powiedzieć czegoś, co wywoła burzę. A może przeciwnie – na bolesną sytuację odpowiedziało się garścią mocnych, również raniących słów, które wcale nie przyniosły ulgi. Komunikowanie bólu, żalu czy poczucia krzywdy, osobie, która stała się tego przyczyną, nie należy do najprzyjemniejszych i najprostszych zadań. Zajrzyj do mojego artykułu, aby poszukać pomocnych wskazówek, jak się tego nauczyć. Artykuł został opublikowany również w angielskiej, portugalskiej i hiszpańskiej edycji Aletei więc jeśli Ci się spodobał, możesz polecić go swoim zagranicznym znajomym.

Wina a odpowiedzialność

Kłótnia wiąże się nie tylko z brakiem umiejętnego mówienia o swoich uczuciach i emocjach, ale bardzo często jest następstwem przerzucania odpowiedzialności na drugą osobę, a prościej – obwinianiem kogoś o zaistniałą sytuację. Przerzucenie winy jest unikaniem wzięcia odpowiedzialności za to, co sami jesteśmy w stanie zrobić w związku z określoną sytuacją. Dostajesz to na co się godzisz. Masz w sobie wystarczająco dużo siły by móc postawić jasne granice i nie godzić się na pewne zachowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić, zajrzyj tutaj bądź w języku angielskim tutaj.

Granice w małżeństwie

Skoro już jesteśmy przy temacie stawiania granic i odpowiedzialności, warto spojrzeć na nie przez pryzmat małżeństwa. Jest to o tyle trudne, iż związek małżeński opiera się na niezwykłej bliskości, intymności i miłości. Bardzo trudno jest małżonkom wyznaczyć granice między jednym a drugim, ale to dzięki tym wyznacznikom są oni w stanie właściwie się rozwijać i wzrastać w miłości. Jeśli zainteresował Cię ten temat przeczytaj mój artykuł, by dowiedzieć się więcej. 

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com, CCO

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.