Poczuj prawdziwą wolność

Co po urlopie?

Lato powoli zbliża się ku końcowi. Urlop wykorzystałeś w mniejszym bądź większym stopniu. Teraz czeka Cię powrót do pracy, codzienności, zabiegania, a Ty chcesz utrzymać radość poczucie wypoczęcia jak najdłużej. Mam dla Ciebie kilka rad, które mogą pomóc w uniknięciu pourlopowego stresu. Wcześniejszy powrót z wakacji w celu uniknięcia weekendowych korków bądź pozostanie offline po powrocie to sprawdzone pomysły. Jeśli chcesz poznać ich więcej, przeczytaj artykuł o 5 sposobach na bezstresowy powrót do pracy po wakacjach. Wierzę, że Ci się przysłuży!

Czas na porządki

W lipcowym poście pisałam o pułapkach, w które można wpaść podczas urlopu. Jedną z nich była nadaktywność, której przykładem jest zaplanowanie porządków na czas zasłużonego odpoczynku. Porządki podczas urlopu – niewskazane, po udanych wakacjach – jak najbardziej! Czysta i uporządkowana przestrzeń pozwala odpocząć i zrelaksować się. Przebywając w uprzątniętym miejscu Twój umysł na nowo staje się kreatywny i twórczy. W tym artykule podaję kilka przykładowych sposobów sprzątania, które możesz wypróbować. Przedstawione rozwiązania zaczerpnęłam z książki „Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji”. Może dzięki tym wskazówkom tegoroczna jesień Cię nie przytłoczy i powitasz ją z radością!

Prawdziwa wolność

Autorka wyżej wspomnianej książki, Marie Kondo dzieli sprzątanie na: codzienne i specjalne. Książka skupia się na tym drugim. Ja chcę odnieść się do pierwszego typu sprzątania jakim jest sprzątanie codzienne. Wymaga ono pewnej dozy samodyscypliny, wewnętrznej motywacji, dużej potrzeby porządku. Samodyscyplina jest cechą niezwykle istotną, nie tylko jeśli chodzi o sprzątanie. To dzięki niej stajesz się człowiekiem niezależnym, mającym wiele możliwości wyboru, decydującym o własnym życiu. Dzięki samodyscyplinie możesz zyskać prawdziwą wolność. Być może czujesz pewien opór na myśl o pojmowaniu samodyscypliny w ten sposób, ale nie zniechęcaj się. Zapraszam Cię do przeczytania całego artykułu, w którym szerzej opisuję tę tematykę. Podaję także konkretne praktyczne przykłady, które mogą Cię zachęcić do rozwijania tej cechy w sobie!

Pewny/niepewny?

W jednym z moich sierpniowych artykułów pisałam o pewności siebie. Jaką jesteś osobą? Pewną siebie, swoich talentów, wyjątkowych zdolności? Czy też negującą siebie, swoje mocne strony i niepewną? Jaką osobą chciałbyś być? Jak reagujesz na komplementy? Spróbuj odpowiedzieć sobie na te pytania. Ludzie bardzo często reagują na komplementy umniejszając siebie, swoje zdolności, talenty, wygląd. Zaprzeczanie komplementom negatywnie wpływa na poczucie wartości. Jeśli przejawiasz takie zachowania zastanów się co możesz zrobić, by im przeciwdziałać. Gdy to zrobisz, zajrzyj do mojego artykułu i zobacz jakie inne działania możesz jeszcze podjąć.

Wokół relacji

Na koniec chcę zwrócić uwagę na Twoje relacje. A konkretniej Twoje relacje z matką. Mama jest jedną z najważniejszych osób w życiu. To jaką masz z nią relację, jak jesteś przez nią traktowany i jak odpowiadasz na proces matkowania, w dużym stopniu determinuje Twój rozwój. Więź, którą zbudowałeś z matką bądź jej brak, ma duży wpływ na Twoje relacje w dorosłym życiu. Dr Henry Cloud i dr John Townsend wyróżnili sześć niezdrowych relacji z mamą: Mama Manekin, Mama Porcelanowa Figurka, Mama Kontroler, Mama Puchar Zwycięstwa, Mama Zawsze Szef, Mama Master Card. Być może same nazwy tych relacji sprawiają, że czujesz się zaintrygowany. Zapraszam, przeczytaj szczegółowe charakterystyki, które opisałam na podstawie książki “Mamo, to moje życie”. Może dzięki nim odkryjesz źródło trudności w budowaniu relacji z innymi albo przeciwnie – będziesz miał powód by podziękować swojej mamie za dobrą więź, którą z Tobą stworzyła. Artykuł ukazał się także w angielskiej, portugalskiej i hiszpańskiej edycji Aletei. Proszę, poleć go swoim znajomym!

Liczę, że artykuły okazały się pomocne! Do usłyszenia w kolejnej wrześniowej czytelni!

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com, CCO