Pismo ręczne w 21 wieku

Pozostające w zeszłotygodniowym klimacie pytania „Dlaczego warto pisać ręcznie?”, polecam inicjatywę Handwriting in the 21st Century? An Educational Summit.

Jej celem jest uświadomienie roli pisma ręcznego w rozwoju zdolności lingwistycznych, krytycznego myślenia oraz umiejętności czytania i pisania. Inicjatywę zainaugurowała konferencja naukowa z udziałem 7 wybitnych specjalistów, która odbyła się 23 stycznia 2012 roku w Waszyngtonie.

Największe wrażenie zrobiło na mnie zestawienie zdjęć aktywności mózgu wykonanych przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Wiedziałam, że ćwiczenie pisma ręcznego zwiększa aktywność mózgu, jednak wizualizacja tego jeszcze bardziej przekonała mnie, że warto pisać ręcznie. Zresztą najlepiej zobaczyć te zdjęcia na własne oczy w raporcie na stronie 5.

Szczególnie polecam 2 prezentacje:

  • dr Gerry Conti opowiada o tym jak przewidzieć u małych dzieci rozwój nieczytelnego pisma. Prezentację można obejrzeć pod tym linkiem. Na zachętę powiem, że jeżeli dziecko (6-8 lat) jednocześnie zwiększa szerokość liter, ma dużą zmienność nachylenia i zwiększa się szybkość pisania, to warto rozważyć dodatkową pomoc w nauce pisania.
  • dr Jane Case-Smith opowiada o korzyściach ze stosowania specjalnego programu pomocy dla dzieci z trudnościami w pisaniu. Jej wystąpienie dostępne jest tutaj.

I jeszcze film promujący akcję

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.