Grafologia wsparciem w zarządzaniu

25 listopada w Zawierciu odbył się III Kongres Class Ladies. 

Oprócz współorganizowania wydarzenia, miałam przyjemność wystąpić na scenie i opowiedzieć o grafologii jako narzędziu wspierającym zarządzanie.     

GCP Method® – analizę pisma ręcznego – lubię porównywać do USG. USG pozwala nam zbadać tkanki miękkie, a grafologia tkanki miękkie. Dzięki USG możemy sprawdzić co kryje się wewnątrz naszego organizmu, wykryć problem, zlokalizować przyczynę bólu i dzięki temu zastosować dobre leczenie. Z grafologią jest tak samo. Analiza pisma ręcznego pozwala odkryć kompetencje miękkie ukryte za nakreślonymi literami. Pozwala dostrzec to, co jest ukryte w człowieku, zidentyfikować talenty, mocne strony i rzeczy, które mogą sprawiać trudność. Dzięki tej wiedzy dużo łatwiej jest zarządzać sobą i innymi.

Pomyśl o osobie, która jest towarzyska, otwarta i życzliwa. Łatwo inicjuje i podtrzymuje rozmowę nawet wśród nieznajomych osób lub w nowym środowisku. W sytuacjach, które tego wymagają, przestrzega obowiązujących norm i form społecznych. Preferuje jednak bezpośredniość w kontaktach, a także skracanie dystansu w relacjach. Cechuje ją elastyczność oraz umiejętność dostosowania się do rozmówcy i sytuacji, dlatego nawet nowopoznane osoby czują się przy niej bezpiecznie i chętnie z nią rozmawiają. Te cechy powodują, że ta osoba doskonale sprawdza się w zadaniach związanych np. z obsługą klienta, budowaniem relacji, networkingiem. Jednocześnie, gdy musi ona spędzić cały dzień w biurze, przed komputerem, to może mieć problem z koncentracją i robić sobie przerwy, aby porozmawiać z innymi i zaspokoić swoją potrzebę towarzyskości. Ta sama cecha – w jednej sytuacji jest zaletą, w drugiej wadą.

Inny przykład – trochę skrajny – to osoba, która lubi towarzystwo innych, ale też ceni swoją samotność. Ona odpoczywa w samotności. Preferują mniejsze spotkania niż duże imprezy. Wolno buduje relacje, ale za to są one trwałe. Jeżeli dodatkowo ma ona analityczny umysł i umiejętność myślenia systemowego (czyli potrafi spojrzeć na problem całościowo, dostrzegając jego składowe oraz interakcje między nimi zachodzące), to będzie potrafiła świetnie wszystko przygotować, przeanalizować, ale nie koniecznie sprawdzi się jako osoba na stojąca w świetle reflektorów. Dla niej lepiej jest pozostać w cieniu.

Te cechy powodują, że jest ona skuteczna, potrafi stworzyć strategię, opracować plan działania, zidentyfikować problem i zaproponować rozwiązanie. Ale z drugiej strony przez mniejszą siłę przebicia może być niedoceniana. Jej pomysły mogą zostać nie wykorzystane. Warto, żeby popracowała nad autopromocją.

Jeżeli jesteś menedżerem to dla ciebie ta informacja też jest cenna. Jeżeli wiesz, że masz utalentowanego pracownika, który ma też małą siłę przebicia, to możesz tworzyć mu warunki, w których jego pomysły i rozwiązania będą bardziej słyszane i być może częściej wykorzystywane.

Pomyśl o swoich cechach.

Nie myśl w kategoriach wad i zalet. Zastanów się kiedy Twoje cechy Ci sprzyjają, a kiedy utrudniają funkcjonowanie. Dzięki takiej wiedzy, dużo efektywniej będziesz funkcjonować. A jak masz pytania, to zapraszam do kontaktu. Z chęcią pomogę. 

PS. na deser kilka zdjęć z kongresu. 

@Class Ladies

 

Więcej zdjęć na stronie Fundacji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.