Grafologia w Human Resources i w sądzie

Przeglądając internet trafiłam na dwa ciekawe artykuły poświęcone wykorzystaniu grafologii w biznesie, szczególnie w obszarze HR.

Jeden z nich to artykuł Tao-Ko Yanga i Henry’ego S. R. Cao – Chinese Leadership Styles Assessed by English Handwriting. Jest on o tyle ciekawy, że pierwszy raz trafiłam na artykuł poświęcony grafologii w Chinach!

Tao-Ko Yang i Henry S. R. Cao to pracownicy Graduate Institute of Human Resource Management, National Central University w Jhongli City na Tajwanie.

Przeprowadzili oni badania z udziałem 121 osób – menedżerów i nie-menedżerów. Były to osoby dwujęzyczne. Każda z nich wypełniała The CPM Scale (chiński kwestionariusz stylów przywództwa), a także sporządzała próbkę pisma. Do oceny pisma wykorzystano 35 charakterystyk – wszystkie one są szczegółowo opisane w artykule.

Wyniki? Style przywództwa mają swoje odzwierciedlenie w piśmie. Np. menedżerowie, dla których najważniejsza jest wydajność, częściej mają litery otwarte, kątowy modelunek liter „m” i „n” oraz nie mają zmiennej wielkości pisma.

Wyniki tych badań, co podkreślają sami autorzy, pokazuje, że zachodnioeuropejski system grafologiczny na zastosowanie do profilowania osobowości u dorosłych, dwujęzycznych Chińczyków. Może to być argument za jego globalną uniwersalnością.

Drugi artykuł napisał Nigel Bradley – wykładowca w Westminster Business School (część Uniwersytetu Westminster w Londynie ). W artykule –  The applications and prices of graphology – opisuje różne obszary zastosowań grafologii. Poza tradycyjnymi takimi, jak: rekrutacja, budowanie zespołu, zarządzanie talentami w organizacji, wymienia również wsparcie adwokatów przy wybieraniu członków ławy przysięgłych w sądzie.

Znacie film Ława przysięgłych z Johnem Cusackiem i Gene Heckmanem z 2003 roku? Tam był wykorzystany właśnie taki motyw. Bradley sugeruje, że w USA w latach 60. XX w. korzystanie z opinii grafologicznych przy wyborze członków ławy przysięgłych było dość powszechną praktyką.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.