Grafologia w branży kreatywnej

 

Czy analiza pisma ma zastosowanie w branży kreatywnej? Jak najbardziej.

Założenia leżące u podstaw grafologii mogą zostać wykorzystane np. w procesie projektowania logotypów wzorowanych na pismo ręczne (tzw. pisanek).

Logotyp to elementy komunikacji wizualnej, który przez lata będzie kojarzony z marką. Dlatego tak ważne jest jego właściwe zaprojektowanie.

Wyobraź sobie sytuację.

Chcesz, żeby twoja marka reprezentowała takie wartości, jak nowoczesność i dynamiczność. W projekcie elementy logotypu są pochylone w lewo, a tekst jest napisany bardzo małą czcionką z dużą ilością elementów kąta.

Takie rozwiązania graficzne komunikują zachowawczość i niską otwartość na nowości, czyli coś zupełnie innego niż sobie założyłeś/ założyłaś. W efekcie nie ma zgodności między wartościami twojej marki a jej logotypem.

To oczywiście skrajny przykład. Jednak warto pamiętać, że logotypy wzorowane na piśmie ręcznym mogą być zanalizowane z wykorzystaniem zasad grafologicznych. Efektem analizy logotypu są propozycje konkretnych zmian, które zapewnią większą spójność komunikacji wizualnej.

Konsultacje logotypów przeprowadziłam m.in. dla agencji FireFly Creation oraz dla DarmowychKubków.pl

Zachęcam też do odwiedzenia katalogu Creative Poland, który prezentuje firmy działające w branży kreatywnej. Jest tam też strona poświęcona konsultacji projektów logotypów w oparciu o wyniki badań naukowych.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.