Garść przydatnych wskazówek

Ocalić od zapomnienia

Co zrobić by zdobyte podczas wakacji doświadczenia, niesamowite przygody, piękne widoki nie odeszły w niepamięć? Wielu z nas zarzeka się, że wakacyjne wspomnienia nigdy nie zostaną zapomniane. Czas upływa, a Ty po kilku tygodniach już nie pamiętasz, co tak bardzo ucieszyło Cię podczas urlopu. Chcesz zachować te wspomnienia na dłużej? Pragniesz do nich powracać by cieszyć się nimi w chwilach: jesiennej słoty, długich zimowych wieczorów, niecierpliwego wyczekiwania wiosny i planowania kolejnych wakacji? Jeśli tak, mam dla Ciebie 5 sposobów, które pomogą Ci w zachowaniu wakacyjnych wspomnień na dłużej. Począwszy od zdjęć, filmów, po listy, dzienniki, pamiętniki. Zajrzyj do mojego artykułu, aby dowiedzieć się więcej.

Tyle informacji, że w głowie się nie mieści

Skoro już mowa o zapominaniu warto przyjrzeć się uważniej dlaczego tak się dzieje. Być może zdarza Ci się, że nie pamiętasz, co działo się poprzedniego dnia, o urodzinach znajomych, pilnych sprawach do zrobienia, obietnicach. Być może martwisz się, że dopadła Cię jakaś choroba związana z zanikami pamięci. Zanim jednak zdiagnozujesz u siebie jakieś schorzenie pozwól, że przedstawię Ci prostsze wyjaśnienia związane z mechanizmem zapominania. Być może rozwiązaniem jest zbyt duża ilość informacji, które do Ciebie docierają, i którym pozwalasz się zadomowić w Twoim umyśle. Duży stres sprawia, że w Twojej głowie może pojawić się pustka, a zmęczenie osłabia znacznie Twoje procesy pamięciowe. Proponuję Ci 5 praktycznych wskazówek, dzięki którym poprawisz Twoją zdolność do zapamiętywania. Możesz o nich przeczytać tutaj. Liczę, że ta wiedza pomoże Ci w Twoich trudnościach!

Świadomie w codzienności

Poczucie kontroli nad własnym życiem i otoczeniem może być iluzją. Prawdziwe radzenie sobie w codzienności jest efektem pogodzenia się z tym, że na większość rzeczy nie mamy wpływu, połączonego z proaktywnym podejściem do życia. To właśnie te cechy przesądzają o skuteczności w radzeniu sobie w życiu codziennym, Czym jest proaktywność i jak zaakceptować rzeczywistość taką jaka jest, możesz dowiedzieć się z tego artykułu. Znajdziesz w nim 3 kroki, pomocne w wypracowaniu tych cech. Zachęcam Cię do tego, by wyruszyć ścieżką akceptacji, a nie strachu. Nie pozwól by to lęk kierował Twoim życiem. Sam nim kieruj!

Pisanie odręczne wspiera rozwój

W jednym z wrześniowych artykułów dla Aletei pisałam o tym, że coraz częściej kwestionuje się potrzebę nauki pisania odręcznego. Jest to bardzo ważna kwestia i szczególnie mi bliska, ponieważ mój zawód i zainteresowania związane są z analizą pisma ręcznego. O wielkiej wartości umiejętności pisania ręcznego przekonuję w oparciu o obiektywne dowody. Jeśli chcesz poznać 7 argumentów, dla których warto uczyć dzieci pisać ręcznie, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu.

O dysleksji rozwojowej słów kilka

 Rozważając kwestię pisania i czytania, a ogólniej uczenia się, z naukowego punktu widzenia, warto pochylić się nad zaburzeniami tych procesów. Jednym z rodzajów specyficznych trudności uczenia się jest dysleksja rozwojowa. We wrześniu przeprowadziłam wywiad z psychologiem, doktorantem UKSW, Michałem Obidzińskim, który w ramach pracy naukowej zajmuje się funkcjonowaniem pamięci osób ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się. Pełen wywiad możesz znaleźć tutaj. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyn dysleksji. Pan Michał odpowiada także, dlaczego zainteresowała go ta tematyka, czego chce dokonać, a co już udało się odkryć. Warto przeczytać!

Dobra kłótnia

Na koniec chcę po raz kolejny wspomnieć co nieco na temat konstruktywnej komunikacji. Poprawna komunikacja znacznie ułatwia nam funkcjonowanie z innymi ludźmi. Nie da się jednak uniknąć konfliktów. Co więcej, ich brak a nie występowanie powinien nas bardziej martwić. Ważne jest jednak, by kłótnie przyczyniały się do rozwoju związku. W jednym z wrześniowych artykułów przedstawiłam 4 style komunikacji w konflikcie. Opierają się one na dwóch wymiarach. Pierwszy wskazuje, że komunikat może być bezpośredni lub pośredni. Drugi zakłada, że w trakcie kłótni można podjąć współpracę lub okazać opór. Szczegółowy opis kombinacji tych wymiarów znajdziesz tutaj. Zachęcam Cię do przeczytania i zweryfikowania ich działania. Nie ma jednego, idealnego stylu komunikacji. Zawsze warto próbować i szukać różnych, najbardziej pasujących do Ciebie rozwiązań! Do dzieła!

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com, CC0