Era smartfonów i tabletów oznacza śmierć pisma ręcznego?

Jaka jest przyszłość grafologii, jeżeli coraz więcej piszemy na komputerach, tabletach i smartfonach? Czy w przyszłości w ogóle będziemy jeszcze pisać ręcznie? To jedne z tych pytań, które słyszę najczęściej.

Tak, to prawdą – coraz mniej piszemy ręcznie, szczególnie w tradycyjny sposób, tzn. długopisem lub piórem na papierze. Często szybszym i prostszym rozwiązaniem jest napisać coś na klawiaturze, czy stworzyć notatkę głosową. Jednak pismo ręczne to nie tylko długopis i papier. W starożytnym Rzymie do pisania używano woskowych tabliczek i rylców, a teraz coraz powszechniej piszemy rysikami na tabletach. Zmieniają się narzędzia, a umiejętność trwa.

Nie wiem co przyniesie przyszłość, jednak wątpię, żebyśmy całkowicie zatracili umiejętność pisania. Dlaczego? Chociażby dlatego, że ręczne pisanie może może stanowić naturalną formę komunikacji między człowiekiem a komputerem – tak przynajmniej postuluje Holzinger ze współpracownikami (2012), a licznie prowadzone badania nad rozpoznawaniem pisma ręcznego zdają się ich tezę potwierdzać. Zauważyliście ile aplikacji pozwala już pisać ręcznie na różnych urządzeniach?

Poza tym, ręczne pisanie zwiększa kreatywność oraz zwiększa precyzję podstawowych umiejętności motorycznych. Sülzenbrück i współ. (2011) zauważają, że młodzi dorośli, którzy często używają komputera o wiele gorzej radzą sobie w testach oceniających podstawowe umiejętności motoryczne niż ich rówieśnicy badani kilkanaście lat temu.

Na pewno pismo się zmienia, ulega pewnej ewolucji. Chociażby już teraz wyraźnie widać odejście od trzymania się norm kaligraficznych w stronę bardziej indywidualnego sposobu konstrukcji liter.

Osobiście nie obawiam się, że umiejętność pisania ręcznego zniknie. Raczej uważam, że się zmieni i do tej zmiany trzeba będzie się dostosować, m.in. przez aktualizowanie narzędzi pomiarowych i diagnostycznych.

Dla dociekliwych literatura:

  1. Holzinger, A.; Stocker, Ch; Peischl, B.; Simonic K. M. (2012) On Using Entropy for Enhancing Handwriting Preprocessing, Entropy, 14, 2324-2350.
  2. Sülzenbrück, S.; Hegele, M.; Rinkenauer,G.; Heuer, H. (2011) The Death of Handwriting: Secondary Effects of Frequent Computer Use on Basic Motor Skills. Journal of Motor Behavior, 43, 3, 247-251.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.