Dr Klemm o korzyściach z pisania odręcznego

Wiedzieliście, że pisząc ręcznie umysł odnosi takie same korzyści, jak w sytuacji nauki gry na instrumencie muzycznym?  Ćwiczenie odręcznego pisania, podobnie jak gra na instrumencie muzycznym, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, a także zręczność i precyzję ruchów.  Dr William Klemm na łamach Psychology Today podkreśla, że pisanie odręczne powoduje o wiele większą aktywację neuronów w mózgu niż pisanie na klawiaturze. Dlaczego? Ponieważ mózg musi:

  • zaplanować ruchy ręki nie tylko względem powierzchni, na której piszemy, ale też względem liter, które już nakreśliliśmy,
  • nauczyć się i zapamiętać odpowiednią wielkość, nachylenie oraz cechy charakterystyczne poszczególnych liter,
  • nauczyć się rozpoznawać różne warianty tej samej litery.

Dodatkowo wyniki badań sugerują istnienie wyjątkowego związku pomiędzy umysłem a ręką – wbrew obiegowej opinii piszemy dłuższe teksty, szybciej i mamy więcej pomysłów gdy piszemy ręcznie niż na klawiaturze.  Jak to zastosować w praktyce? Gdy kolejny raz będziecie chcieli (musieli) napisać projekt, strategię lub opracować jakieś rozwiązanie, to odłóżcie klawiaturę na bok, a zamiast niej sięgnijcie po kartkę i długopis. Efekty mogą Was zadziwić!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.