Do czego jest wykorzystywany list motywacyjny napisany odręcznie?

Jaki widzicie ogłoszenie, w którym wymagane jest przesłanie CV lub listu motywacyjnego napisanego odręcznie, to jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie?

Dość naturalnie myślimy, że ktoś zanalizuje nasze pismo. Ale czy zawsze tak jest?

Na to pytanie poszukał odpowiedzi zespół pod kierownictwem Adriana Bangertera, a wyniki swoich badań opublikował w 2009 roku na łamach International Journal of Selection and Assessmet.

Autorzy badań przeprowadzili wywiady z 63 szwajcarskimi rekruterami, którzy zmieścili oferty pracy zawierające prośbę o przesłanie listu motywacyjnego napisanego odręcznie. Wywiady miały na celu ustalenie po co rekruterowi próbka pisma kandydata.

Co się okazało? Większość rekruterów stwierdziła, że prosi o odręcznie napisane listy z kilku powodów jednocześnie. Najczęściej (45 osób/ 77.6%) podawana była chęć sprawdzenia czy kandydat dokładnie czyta i rozumie ogłoszenia. Inni stosowali tę metodę jako próbę zniechęcenia kandydatów, którzy nie maja motywacji do podejmowania dodatkowego wysiłku (25 osób / 43.1%), lub jako narzędzie preselekcji (np. kandydaci przesyłający listy ze śladami kawy na nich nie byli zapraszani na spotkanie – 33 osoby / 56.9%). 14 z badanych rekruterów (22.2%) jako powód podawało chęć przeprowadzenia psychologicznej analizy pisma ręcznego.

Jakie z tego płyną wnioski? Jeżeli w ofercie pracy znajdziecie prośbę o przesłanie aplikacji sporządzonej odręcznie, może to oznaczać, że na to stanowisko poszukiwana jest zmotywowana osoba, która czyta ze zrozumieniem. Wysyłając swoją aplikację zadbajcie, aby Wasze dokumenty wyglądały estetyczne – bez plam, zagięć itp.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.