Czy każdy grafolog musi być psychologiem?

I tak, i nie – wszystko zależy od tego o jakiej dziedzinie grafologii mówimy. W przypadku kryminalistycznej ekspertyzy pismoznawczej nie jest wymagane wykształcenie psychologiczne, z kolei przy psychologicznej analizie pisma jest ono niezbędne.

O tych dwóch sposobach analizowania pisma pisałam wcześniej w poście Grafologia – podstawowe definicje. Tutaj tylko w skrócie przypomnę:

  • psychologiczna analiza pisma ręcznego czy grafologia określa relację pismo-osobowość,
  • kryminalistyczna ekspertyza pismoznawcza (kryminalistyczna analiza pisma) dąży do wskazania autora lub stwierdzenia autentyczności pisma lub podpisu.

Analiza relacji pismo-osobowość pozwala na stworzenie profilu psychologicznego w oparciu o analizowaną próbkę. Profil psychologiczny to diagnoza osobowości, stąd koniecznym jest, aby osoba przygotowująca go miała wykształcenie psychologiczne oraz osobno dodatkowo szkolenie z zakresu psychologicznej analizy pisma (przy czym weekendowy warsztat to za mało).

Inaczej wygląda to w przypadku badania autentyczności pisma czy podpisu. Aby być ekspertem w tej dziedzinie też trzeba ukończyć specjalistyczne kursy, jednak nie trzeba być psychologiem. Ekspertyza pismoznawcza nie jest moją domeną, więc nie znam wszystkich możliwości kształcenia. Wiem tylko, że Polsce jest kilka ośrodków prowadzących podyplomowe studia lub szkolenia w tym zakresie, m.in.:

  1. Katedra Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego (te studia sama ukończyłam)
  2. Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne
  3. Akademia Polonijna w Częstochowie

Trudno mi się wypowiadać o poziomie kształcenia w tych ośrodkach. Myślę, że warto poszukać informacji i opinii na stronach poświęconych kryminalistyce (jedną z ciekawszych jest Kryminalistyka i medycyna sądowa) lub zapytać ekspertów pismoznawców.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.