Analiza pisma a choroba Parkinsona

Zmiany w piśmie mogą być sposobem na rozpoznanie choroby Parkinsona i to w jej wczesnym stadium – są to wnioski z najnowszych badań prowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu w Haifie i szpitala Rambam.

Dotychczas rozpoznanie choroby Parkinsona wymagało badania lekarskiego. Problemem stanowiły kryteria diagnostyczne, które obejmowały przede wszystkim objawy pojawiające się na zaawansowanym etapie choroby. Nie było metody umożliwiające wczesne rozpoznanie i tym samym wczesną interwencję.

Wszystko może się zmienić dzięki badaniom zespołu pod kierownictwem Sary Rosenblum. Badacze postawili sobie za cel znalezienie prostych charakterystyk pisma, które odróżniałyby grafizm osób chorych na Parkinsona od zdrowych. W tym celu 20 zdrowych i 20 chorych osób miało za zadanie napisać swoje imię i nazwisko oraz przepisać adres na kartkę papieru umieszczoną na tablecie. Do pisania wykorzystywali specjalny długopis z wbudowanymi czujnikami mierzącymi nacisk. W analizie wykorzystano liczne charakterystyki pisma, w tym mi.n.: styl pisania (szerokość i wysokość liter), szybkość oraz nacisk.

Wyniki obu grup poddane zostały analizie statystycznej. Rezultat?

97,5% badanych osób zostało prawidłowo zaklasyfikowanych do grupy zdrowych lub chorych (100% osób zdrowych i 95% chorych). U osób cierpiących na chorobę Parkinsona częściej występowały małe litery i zmniejszał się nacisk, dodatkowo wykonanie zadań zajmowało im więcej czasu.

Sara Rosenblum w wypowiedzi dla The Jerusalem Post podkreśla, że zaobserwowanie zmian w piśmie pozwoli na wcześniejsze rozpoznanie choroby i interwencje medyczną w krytycznym momencie.

Jak podkreślają sami autorzy, są to na razie pilotażowe badania. Jednak ich wyniki dają nadzieję, że takie krótkie i proste zadania okażą się relatywnie tanią, szybką i, co najważniejsze, trafną metodą rozpoznania choroby Parkinsona.

Dla dociekliwych literatura

  1. Rosenblum, S.; Samuel, M.; Zlotnik, S.; Erikh, I.; Schlesinger, I. (2013) Handwriting as an objective tool for Parkinson’s disease diagnosis. Journal of Neurology, Vol. 260, Issue 9, p.2357-2361.
  2. Artykuł Judy Siegel – Itzkovich z The Jerusalem Post

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.