3 powody dlaczego warto uczyć dzieci pisać ręcznie

We wrześniu jak co roku dzieciaki ruszyły do szkoły. Cyklicznie powróciła też dyskusja na temat programu nauczania, w tym pytanie czy w dobie komputerów warto uczyć dzieci pisać ręcznie.

Moim zdaniem tak. Myślę, że te 3 powody przekonają również Was.

Dzieci, które ćwiczą odręczne pisanie:

1. Szybciej i łatwiej uczą się czytać.

Potwierdzają to wyniki badań zespołów pod kierownictwem Berninger (2006, 1997) i Longcampa (2008). Dzieci, które ćwiczyły pisanie odręczne, szybciej zapamiętywały litery, a co ważniejsze robiły mniej błędów przy ich rozpoznawaniu.

2. Tworzą dłuższe i bardziej złożone wypowiedzi.

Okazuje się, że im dziecko płynniej i szybciej pisze odręcznie, tym lepsze i dłuższe tworzy opowiadania. Crook i Bennett (2007) przeprowadziły eksperyment, w którym dzieci miały napisać opowiadanie na klawiaturze i odręcznie. Efekt? Teksty napisane odręcznie charakteryzowały się większą objętością i lepszą jakością w porównaniu do tych napisanych na komputerze. Dotyczyło to wszystkich dzieci biorących udział w badaniu.

3. Lepiej radzą sobie z matematyką.

Tak, to prawda. Wystarczy spojrzeć na wyniki badań dr Laury Dinehart, zgodnie z którymi przedszkolaki, które ćwiczą ręczne pisanie, w późniejszych latach lepiej radzą sobie z czytaniem i zadaniami matematycznymi.

I co Wy na to? Warto uczyć dzieci pisać ręcznie?

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.